Ha a lázadó angyalok bukását el kéne képzelnünk, nem valószínű, hogy sikerülne azokat a lényeket kipréselni elménkből, amiket Bruegel a bukott angyalok ábrázatának megálmodott. A brüsszeli Királyi Múzeum Régi mesterek szárnyában, egy hűvös, szinte félreeső teremben lehet megcsodálni a festményt, élőben látni letaglózó élmény, az egész képet egyszerre nem is igen lehet befogadni, fel-alá járkál az ember a festmény előtt, csodálva a részletek kidolgozottságát, és próbálva megfejteni, hogy melyik archoz melyik végtag tartozik.
Peiter Bruegel id., A lázadó angyalok bukása (1562)
Az Újszövetségben a Jelenések könyve így szól a lázadó angyalokról (12:7-9):
„7. És lőn az égben viaskodás: Mihály és az ő angyalai viaskodnak vala a sárkánynyal; és a sárkány is viaskodik vala és az ő angyalai; 8. De nem vehetének diadalmat, és az ő helyök sem találtaték többé a mennyben. 9. És vetteték a nagy sárkány, ama régi kígyó, a ki neveztetik ördögnek és a Sátánnak, ki mind az egész föld kerekségét elhiteti, vetteték a földre, és az ő angyalai is ő vele levettetének.”
Bruegel az ábrázolásában elég tiszta megkülönböztetést ad. A jó angyalok emberi alakban jelennek meg madárszárnyakkal vagy emberi fejjel, növény testtel és pillangó szárnyakkal. A lázadó angyalok "dögletes csúszómászókként" szenvedik el a letaszítást az Úr trónja mellől. Az alakok kiötlése során minden bizonnyal hatással voltak rá Hieronymus Boschnak szintén a "hihetelen elmeszülemény" kategóriájába sorolt lényei, de a szörnnyé váló bukott angyalok önjogú hibridjei az emberi, valamint a növény- és állatvilágnak.
A kép felső részében láthatjuk a bukott angyalok végeláthatatlan folyamát, ahogy alászállnak a mennyből. Úgy hogy, sem az eleje, sem a vége nem látszik, csak egy pillanatkép harcból, allegóriaként a jónak a gonosz elleni örök harcaként is értelmezhetjük a képet. A kép közepén Szent Mihály arkangyal tűnik ki a végtaglabirintusból, amint arany vértjében a hétfejű, koronás fenevaddal, sárkánnyal viaskodik. A sárkánynak csak a hasa látszik részben, illetve koronás fejei kivehetőek valamennyire, de ő inkább elveszik a szörnytengerben.
Szent Mihály küzdelme a sárkánnyal
a jó angyalok, emberi alakban, szárnyakkal
angyalok emberi fejjel, növény testtel és pillangó szárnyakkal
A kép nagy részét a tekergőző, vonagló hüllők, kétéltűek, halak, vagyis ilyen-szerű lények töltik ki, Bruegel kimeríthetetlennek tűnő fantáziájának zavarba ejtő teremtményei. Az arcukon a gyötrelem és a félelem jeleit láthatjuk, amikor rájönnek, hogy a lázadás számukra örök fájdalomban eltöltött vereséggel végződik.
bukott angyalok
Források
https://en.wikipedia.org/wiki/The_Fall_of_the_Rebel_Angels_(Bruegel)
http://www.wga.hu/frames-e.html?/html/b/bruegel/pieter_e/05/30rebel.html
http://biblia.biblia.hu/read.php?t=1&b=66&c=12&v=17&vs=17.#v15